Perşembe, 25 Şubat 2021

Afyonkarahisar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ıncı yıldönümü Vali Mustafa Tutulmaz, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve diğer protokol üyelerinin katılımıyla Şuhut ilçemizdeki Atatürk Evi’nde yapılan etkinliklerin ardından, Şehir Stadyumundaki törenlerle coşkulu bir şekilde başladı.

Atatürk Evi önünde büyük bir ilgiyle karşılanan Vali Mustafa Tutulmaz, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve diğer protokol üyeleri Afyonkarahisar halkı ve diğer illerden gelen misafirlerle selamlaştı.

Bu Zaferler Milletimizin Fedakârlığıyla Kazanıldı

Atatürk Evi ziyareti sırasında konuşan Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu: “Tam 96 yıl önce böyle bir günde Aziz Atatürk ve silah arkadaşları, Akşehir’den taşıdıkları karargâhı Şuhut’taki bu eve getirdiler. Bu evde tarihimizin en büyük harp planı gerçekleşti. Büyük bir plan yaptılar ve neticede Aziz Atatürk ve silah arkadaşları 25 Ağustos’u 26 Ağustos’a bağlayan bu akşam Şuhut Çakırözü köyünden başlayarak Kocatepe’ye hareket etti. Bizde bugün atalarımızın hatıralarını yad etmek için onlar gibi bu zafer yolunda yürüyeceğiz. 26 Ağustos sabahı Atatürk’ün emriyle Büyük Taarruz Hareketi başladı. Saat 06.00 civarında yapılan top atışlarıyla “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir” emriyle kahraman ordumuz kükredi, 27 Ağustos’ta Afyonkarahisar’ı düşman çizmesinden kurtardı ve 9 Eylül’de düşmanı denize döktü. Bu topraklar mübarek topraklar. Bu topraklar ayrıca şehit kanlarıyla yoğrulmuş İstiklalin kazanıldığı topraklardır. İstiklalimiz kolay kazanılmadı. Milletimizin feraseti ve fedakârlığı ile bu zaferler elde edildi. Biz yeni nesillere İstiklalimizin nasıl kazanıldığını ve tarihimizde neler yaşandığını anlatmak için çaba göstermeliyiz. Afyonkarahisar’da inşa edilen İstiklal Tanıtım Merkezi bu noktada gelecek kuşaklara şanlı tarihimizi anlatacak. ”dedi.

Atlı Birlikler İzmir’e Uğurlandı

Daha sonra Zafer Haftası etkinliklerine renk katan Atlı Birlikleri, Büyük Taarruz Karargâhından İzmir’e uğurladı. Programında devamında Vali Mustafa Tutulmaz, Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve diğer protokol üyeleriyle birlikte yüzlerce katılımcı Mehter Marşı eşliğinde Atatürk Evi’nden Şuhut Stadyumuna kadar coşkulu bir şekilde yürüdüler.

Şuhut’taki Törenlerde Coşku Vardı

Daha sonra Afyonkarahisar Valiliği koordinasyonunda düzenlenen program kapsamında, Şuhut Belediye Şehir Stadyumundaki etkinlikler başladı. Törenlere Vali Mustafa Tutulmaz, Milletvekilleri Veysel Eroğlu, Burcu Köksal, Gültekin Uysal, Ali Özkaya ve İbrahim Yurdunuseven, Kuvvet Komutanlıkları Temsilcileri Tuğg. Hurşit Ağırcan, Hv. Tuğg. Sadık Uygur, Tuğg. İsmail Amanvermez, Tuğa. İlker Özkan, Hv. Tuğg. Bülent Çetin, Garnizon komutanı Tuğg. Özdemir Şan ile Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, Siyasi Parti Temsilcileri, Belediye Başkanları, diğer protokol üyeleri ile farklı illerden gelen üniversite öğrencileri ve sivil toplum kuruluşu üyeleri katıldılar.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan program Türk Silahlı Kuvvetlerinin tanıtım filminin izlenilmesiyle devam etti. Açılış konuşmalarına geçilen törende Vali Mustafa Tutulmaz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Şehit Kanlarıyla Yoğrulan Topraklardasınız

Programda son konuşmayı yapan Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, ”Zafer Bayramı kutlamalarını büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz öncesi konakladığı mekândan başlattık. Mustafa Kemal Atatürk 24 Ağustos 1922 tarihinde Akşehir'den karargâhını taşıyarak Şuhut’a gelmiş ve burada tarihimizin en önemli harp planlarını gerçekleştirmiştir. Bundan 96 yıl evvel kahraman askerlerimizin vatanı düşmandan temizlemek için çıktığı yolu bizde Türkiye’nin dört bir yanından gelen misafirlerimizle adım adım takip ediyoruz. 96 yıl önce yok edilmek istenen bir milletin kahramanlık destanını yazdığı, şehit kanlarıyla yoğrulan destanın yazıldığı mübarek topraklardasınız. Bizi bu topraklardan atmak için yıllarca mücadele ettiler ama bu kahraman milleti bu ülkeden atamadılar. Su uyur düşman uyumaz atasözü boşa söylenmemiş. Bin yıldır bu topraklara göz diken düşmanlarımız hainlerle işbirliği yaparak İstiklalimize kast etmenin fırsatını kollamışlardır. Tam 96 yıl önce bugün kahraman ordumuz bu düşmanlıklara son vermek için Kocatepe’ye yürümüştür. İşte bu yol Zafer Yolu’dur. Bizim milletimiz kahraman bir millettir. Hiçbir şekilde esaret altında kalmamıştır. Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”dedi.

Tiyatro Gösterisine Tam Not

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Kurtuluş Savaşının canlandırıldığı tiyatro gösterisiyle devam eden törende 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalar sonunda dereceye giren öğrencilere Vali Mustafa Tutulmaz ve diğer protokol üyeleri tarafından madalya ve hediyelerinin takdim edildi.

Daha sonra Afyonkarahisar Belediyesi Mehter Takımı gösterisiyle coşkulu bir şekilde devam eden törenin sonunda sahneye çıkan Türk Halk Müziği sanatçısı Esat Kabaklı programa katılanlara unutulmaz dakikalar yaşattı.

14. Zafer Yürüyüşünde Binler Kocatepe’ye Yürüdü

Şuhut şehir Stadyumundaki törenlerin tamamlanmasının ardından, katılımcılar Zafer Yürüyüşü için Çakırözü köyüne geçti. Çakırözü köyünde protokolün yerini almasıyla Afyon Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Türk Halk Müziği konseri başladı. Türk Silahlı Kuvvetleri Bandosunca çalınan marşların ardından Kocatepe Belgeseli gösterimi yapıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri Bandosu ve Tarihi Tören Takımı eşliğinde Çakırözü Köyünden temsili yürüyüşle devam edilen törende ‘Zafer Yürüyüşü’ toplanma alanına gelindi.

Afyonkarahisar'da, Büyük Taarruz‘un 96. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Türk Ordularının Çakırözü köyünden Kocatepe’ye kadar yürüdüğü güzergâhta gerçekleştirilen 14. Zafer Yürüyüşü, Vali Mustafa Tutulmaz ve Eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından başlatıldı.

Yürüyüş öncesinde eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu yaptığı konuşmada Zafer Yürüyüşü hakkında detaylı bilgiler vermesinin ardından ardından yapılan havai fişek ve lazer gösterisinin büyük alkış aldığı programda Vali Tutulmaz, eski Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ve beraberindeki protokol üyeleri ile farklı illerden gelen misafirler ve sivil toplum kuruluşu üyeleri, ellerinde Türk Bayrakları ile yürüyüşe devam ettiler.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Sektörel Haberler

Ziyaretçiler

195 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi