Cumartesi, 19 Eylül 2020

Alt yapısı devlet tarafından finanse edilecek organize sanayi bölgesi için Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko ve Martürk- İnvest Yönetim kurulu Başkanı İsmail Hacıoğlu arasında projeye ilişkin protokol 12 Kasım 2016 tarihinde basın mensupları huzurunda imzalanmıştı.

TÜRK FİRMALARINA BÜYÜK MÜJDE

Avam projesi çizilen Organize Sanayii bölgesi 24 Adet Fabrika, Fuar merkezi , Spor tesisleri, Otel kompleksi, Çocuk kreşleri, Tır otoparkları Hotel ve Kafeteryası içerisinde, Yemek fabrikası ve Sağlık merkezinden oluşuyor. Organize bölgesinin 290 dönüm arazi üzerinde kurulması planlanıyor. Ukrayna’nın Mariupol Şehrinde Türk ve Ukraynalı iş adamlarının ortaklığında İsmail Hacıoğlu başkanlığında kurulumu için başlama verilen Organize sanayii bölgesi, Mariupol şehrinin Uluslararası Havaalanı – Uluslararası Deniz Ticaret limanı ve Uluslararası Karayolunun birleştiği anahalterde kurulması için çalışmaları devam ediyor. Alt yapısı devlet tarafından finanse edilecek organıze sanayi bölgesi için Mariupol Belediye Başkanı Vadim Boyçenko ve Martürk- İnvest Yönetim kurulu Başkanı İsmail Hacıoğlu arasında projeye ilişkin protokol 12 Kasım 2016 tarihinde basın mensupları huzurunda imzalanmıştı. ismail Hacıoğlu invest

PAZAR SORUNU OLAMAYACAK

Martürk- İnvest Yönetim kurulu Başkanı İsmail Hacıoğlu ‘’Ukrayna 40 milyon nüfusu ve Avrupai insan yapısı ilen gelişmeye açık modern insan yapısı ve Yüksek eğitim seviyesine sahip kolay bir şekilde çalışacağı sisteme uyum sağlayan insanlardan oluşan bir ülkedir . Ülke yatırımcı için olmazsa olmaz. Enerji , hammadde ve yetişmiş insan gücüne sahip büyük bir pazardır. Bu ülkede üretilen mamuller Avrupa Asya ve Ortadoğu pazarında satılmaya müsait olup Çin’in yüksek nakliye ve uzun süren sevkiyat süresi karşısında bu ülkede yapılan üretimler pazar sorunu da yaşamayacaktır.’’ dedi ismail Hacıoğlu invest

VERGİ MUAFI OLACAK

Hacıoğlu, ‘’ Sanayii bölgesi çevreye duyarlı atıksız tesislerden oluşacak. Yapılması düşünülen tesislerde çatılar Güneş enerji panelleri ilen donatılmaya uygun hazırlanacak. Sanayii bölgesinde ağırlıklı olarak bu coğrafyaya mamullerini satan markaların tesisleri veya benzeri üretim tesisleri kurulacak . Asansör Fabrikası, Led ışık armatürleri, Oto yedek parça yan sanayii, Plastik Mutfak ve Banyo gereçleri, Plastik su tankları, Plastik altyapı elemanları , Otomatik kapı sistemleri , Modüler ev mobilyaları , Mobilya Kapı Pencere Aksesuarları , Güneş enerjisi ısıtma sistemleri , Güneş enerji elektrik üretim panelleri , Elektronik kumanda devre ve sistemleri , İç çamaşırı ve Çorap üretim tesisi , Paketleme ürünleri üretim tesisi , Bahçe mobilyaları üretim tesisi , iç ve dış dekorasyon mamülleri tesisi , Ahşap palet ve sandık üretim tesisi , Civata ve bağlantı elemanları üretim tesisi , Havalandırma sistemleri tesisi , Tünel Ekmek fabrikası , Makarna mamulleri fabrikası , Helva Lokum ve Şekerleme fabrıkası , Kuru gıdalar paketleme tesisi , Soğuk hava ve şoklanmış gıda üretim tesisi Organize Sanayii bölgesinde olması düşünülen fabrikalardır . Ukrayna’da bu yıl kabul edilen Organize Sanayii Bölgelerini kapsayan kanuna göre bu bölgeler, toprak vergisinden muaf olacak. Gelir vergisinden ilk 5 yıl muaf kalacak. , Sonraki 5 yıl ise yüzde 50 muaf tutulacak. ‘’ şeklinde konuştu.

Avam projesi çizilen Organize Sanayii bölgesi 24Adet Fabrika , Fuar merkezi , Spor tesisleri , Otel kompleksi , Çocuk kreşleri , Tır otoparkları Hotel ve Kafeteryası içerisinde , Yemek fabrikası ve Sağlık merkezinden oluşmakta ve 290 dönüm arazi üzerinde kurulması planlanıyor.

MARİUPOL GÜÇLÜ İNSANLARIN BÖLGESİDİR

Mariupol Belediye Başkanı Vadim BOYÇENKO, ‘’ Mariupol şehri güçlü insanlarındır. Mariupollular becerikli ve çalışkan insanlardır gerçek vatanseverlerdir şehirlerini severler . Bizim yaşayanlarımız başkalarına benzemezler. Onlar isterki Mariupol yaşasın, gelişsin güzelleşsin. Bugün Mariupol Donetsk eyaletinin büyük şehirlerinin içerisinde en baştadır. Bu şehir güçlü sanayisi ekonomisi uluslararası otoritesi ilen metal endüstrisinde uzun yılardır söz sahibidir.. Mariupol şehrinde bu gün 60’tan fazla sanayii tesisi farklı dallarda çalışmakta ve şehrin ekonomisinde söz sahibidir. Mariupol limanı Ukrayna’nın önde geçen limanlarındandır . Biz farklı dallarda işbirliği yapmaya yatırımcılar ilen her daim hazırız. Bizim parlak bir geleceğimiz var ağır sanayii tesislerinde . Biz orta ve küçük ölçekli sanayii tesislerine her türlü yardıma da hazırız. Ayrıca turizm sektöründe de söz sahibi olmak hedeflerimizin arasındadır. Bizlerin birçok projesi var hayata geçirmek istediğimiz ‘’ ifadelerini kullandı.

4 aşamada kurulacak olan organize sanayi bölgesi 2 ila 4 yıl arasında tamamlanacak ve yaklaşık 50 milyon dolara mal olacak.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Sektörel Haberler

Ziyaretçiler

87 ziyaretçi ve 0 üye çevrimiçi